תמ"א 38

פרויקט תמ"א 38 הינו תכנית לאומית אשר אושרה בשנת 2005, במטרה לחזק יסודות של מבנים ישנים אשר אינם עומדים בתקן הישראלי המחמיר ועלולים לקרוס בעת רעידת אדמה. תמ"א 38 אינו מתייחס רק לבנייני מגורים אלא גם למשרדים, בניינים ציבוריים ושטחי מסחר. לצורך מימוש פרויקט תמ"א 38 נדרש רוב של שני שליש מדיירי הבניין, אשר מביעים את הסכמתם לביצוע התהליך עם כל המשמעויות הכרוכות בכך הנוגעות לאישורים, הסכמות, אורך התהליך וכדומה. בכדי לספק תמריץ להגעה להסכמות עם הדיירים, היזמים שעומדים מאחורי ההצעה לדיירים לביצוע תמ"א 38, מציעים הטבות לדיירים בדמות תוספות בנייה, הוספת מעלית לבניין, הוספת חדר ממ"ד לבית, בניית מרפסת שמש, תוספת חניות לבניין ועוד מגוון הצעות אטרקטיביות.

השלבים בתהליך תמ"א 38

תהליך ביצוע תמ"א 38 הינו ארוך ומורכב מגורמים שונים, כאשר ישנה נכונות לסיימו בפרק זמן קצר ככל הניתן, על מנת לא לפגוע באיכות חיי הדיירים. ישנם כמה שלבים עיקריים בפרויקט תמ"א 38 והם:

  1. הסכם מול היזם – בשלב הראשון מתבצעת פניה מצד היזם לדיירים או ההיפך, וזאת במטרה להניע את גלגלי הפרויקט. היזם יציג בפני הדיירים את כדאיות הפרויקט וההטבות אותן הם יקבלו. בשלב זה הדיירים יכולים לייצג את עצמם בפני היזם אך מומלץ לקחת איש מקצוע או חברה, אשר מתמחה בתהליך ותנהל אותו בצורה המיטבית, מול היזם ואנשי המקצוע ותוביל לחתימה על ההסכם והמשך התהליך.
  2. השגת אישורים ותחילת בנייה – בשלב השני היזם פועל מול העירייה ומציג את תכניות הבניה שסוכמו מול הדיירים, לצורך קבלת היתר בנייה ולאחריו מתחיל תהליך הבנייה בפועל.
  3. ביצוע הפרויקט – בשלב השלישי והאחרון הקבלן המבצע עובד מול התוכניות שהוצגו לו ויחד עם אנשי המקצוע השונים, הפרויקט מתחיל לרקום עור וגידים עד לסיומו ומסירת החזקה לידי הדיירים.